Projekty

Toast za Zwycięstwo 2019

Krzewienie postaw patriotycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych to cel jaki stawia sobie Instytut Poznański obok troski o pamięć o historii Polski i tych, którzy oddawali życie za jej niepodległość. Toast za Zwycięstwo to projekt, który jest efektem pracy wielu środowisk, a wydarzenie odbywa się cyklicznie od 2012 roku. W 2019 roku mieliśmy współorganizować jubileuszowy Toast.

fot. Stowarzyszenie Projekt Poznań

Toast za zwycięstwo w 2019 roku przypadł w setną rocznicą zakończenia Powstania Wielkopolskiego a wydarzenie to ma na celu radosne upamiętnienie zwycięstwa Wielkopolan. Uroczystość, która odbyła się 8 lutego w Auli Artis w Poznaniu rozpoczęła wystawa zdjęć oraz pokaz filmów krótkometrażowych o Powstaniu Wielkopolskim. Następnie, po oficjalnym otwarciu i przemówieniach zaproszonych gości, zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, a głównym wydarzeniem wieczoru był koncert zespołu Luxtorpeda. Po koncercie rozpoczął się uroczysty bankiet, na którym wzniesiony został tradycyjny Toast Zwycięstwa za bohaterskich powstańców.

Każdego roku Toast upamiętnia konkretne wydarzenie – podpisany w Trewirze 16 lutego 1919 roku układ z Niemcami, który objął również front wielkopolski, zaś Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski potwierdził ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczpospolitej.

Cel projektu

Pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, ze szczególnym naciskiem na radość ze zwycięskich kart naszej historii. Projekt przede wszystkim ma dotrzeć do młodego pokolenia i zainteresować je historią Powstania Wielkopolskiego.

Instytut Poznański od początku swojej działalności troszczy się o pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego. W 2019 roku rozpoczęliśmy akcję odnawiania miejsc pamięci żołnierzy biorących udział w walkach – Powstańców Wielkopolskich, którzy zostali pochowani na Powązkach wojskowych w Warszawie. Dzięki wsparciu mieszkańców oraz licznych instytucji udało się przeprowadzić I etap remontu kwatery powstańców wielkopolskich i śląskich na cmentarzu na Powązkach. Akcji odnawiania miejsca pamięci patronował Sekretarz Stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jesteśmy winni hołd i cześć bohaterom zrywów narodowych, tym bardziej, kiedy zostali pochowani daleko od małej ojczyzny, za którą walczyli. Cieszę się szczególnie, bo renowacja odbędzie się w 100. rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego i wybuchu, I Powstania Śląskiego – mówił Jan Zujewicz, prezes Instytutu Poznańskiego przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych.

Żywe Powstanie to z kolei drugi etap projektu, który także został zrealizowany w 2019 roku.  Konkurs skierowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz liceów miał na celu zachęcenie do poznawania historii regionu młodych obywateli poprzez przygotowanie pracy prezentującej sylwetkę dowolnego Powstańca Wielkopolskiego. Wydarzeniu patronowałe Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, a nagrodą w edycji w 2019 roku był lot zwiadowczy nad ogarniętym Powstaniem miastem.

Zobacz także

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.

Zobacz więcej