Z radością ogłaszamy, że zakończyliśmy prace nad strategią budowy i funkcjonowania „Wieczystego Funduszu Rozwoju Wielkopolski”.
Przy wsparciu NIW-CRSO byliśmy w stanie opracować plan, który pozwoli nam w przyszłości stworzyć kapitał żelazny. Przygotowana strategia w szczególności określa cel Funduszu, a także sposoby pozyskiwania środków oraz ich inwestowania. Prace przygotowawcze obejmowały kilka etapów, które przedstawiona są na grafice poniżej.
Utworzenie „Wieczystego Funduszu Rozwoju Wielkopolski” pozwoli nam jeszcze efektywniej realizować naszą działalność misyjną. Fundusz będzie miał za zadanie w szczególności wspierać realizację działań związanych z wspieraniem aktywności społecznej i obywatelskiej na obszarze Poznania i województwa wielkopolskiego, podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji narodowej, pielęgnowaniem polskości oraz rozwojem świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, a także działań wspomagających rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości.
Budując Fundusz chcemy również zwiększyć zaangażowania społeczności skupionej wokół Instytutu Poznańskiego oraz stopniowe uniezależniać zakres i zasięg działań od skuteczności aplikowania w konkursach grantowych.
Początkowy etap strategii został zaplanowany na 3 lata i skupia się na pozyskaniu środków, które będą stanowiły kapitał żelazny. Określiliśmy szereg działań, które umożliwią nam zebranie kapitału początkowego. Będą to między innymi wewnętrzna i zewnętrzna kampania fundraisingowa, stworzenie koalicji przedsiębiorców, budowanie indywidualnych relacji z przedsiębiorcami, a także rejestracja Instytutu jako organizacji pożytku publicznego.
Działania te pozwolą nam zebrać początkowe środki, które będą inwestowane zgodnie z przygotowanym regulaminem. Zamierzamy trzymać się dwóch głównych zasad budowania i funkcjonowania kapitału żelaznego, którymi są jego nienaruszalność oraz stałe pomnażanie.
Pomnażanie będzie odbywać się w oparciu o dalsze pozyskiwanie środków oraz inwestycje opierające się na jednym z dwóch wariantów strategii – bardzo bezpiecznym (lokaty, obligacje) lub umiarkowanie bezpiecznym (lokaty, obligacje, fundusze inwestycyjne).
Pozyskując środki w ramach etapu II każdorazowo planujemy przeznaczać 10% na pomnażanie wartości kapitału. Oznacza to, że 10% z każdej darowizny, kampanii 1,5%, a także z prowadzonej działalności nie będzie konsumowane na bieżące potrzeby, ale zostanie przeznaczone na dalekofalowe wsparcie rozwoju działalności misyjnej organizacji.
Kapitał żelazny nie tylko pomoże nam zapewnić pokrycie kosztów stałych prowadzonych działań, ale przede wszystkim ma wspomóc rozwój nowych i obecnie prowadzonych projektów i programów. Dzięki zyskom z inwestowania zgromadzonych środków będziemy mogli realizować działania niezależnie od zewnętrznego ich finansowania.
Wszystkich, którzy aktywnie chcieliby już teraz wesprzeć ideę budowania „Wieczystego Funduszu Rozwoju Wielkopolski” zachęcamy do kontaktu!
Polecamy również artykuły na temat kapitałów żelaznych i funduszy wieczystych opublikowane w ramach prowadzonego przez nas Centrum Analiz.