// Bez kategorii

Wystawa otwarta, nagrody rozdane!

09 listopada 2019

Instytut Poznański

To był iście patriotyczny piątek! Uroczystość odsłonięcia wystawy o Powstańcach Wielkopolskich, uświetniona wykonaniem pełnej wersji hymnu Polski, towarzyszyła uroczystości wręczenia nagród w konkursie "Żywe Powstanie". Zobaczcie jak wyglądało to wydarzenie!

fot. Dominik Łagowski

Uroczystość rozpoczęliśmy punktualnie o godz. 11:11, kiedy to 50 uczestników wspólnie odśpiewało pełną, 4-zwrotkową wersję hymnu Polski. W ten sposób uczciliśmy Dzień Niepodległości wspólnie z kilkoma milionami uczniów z całej Polski, którzy w ramach akcji „Szkoła do hymnu” świętowali odzyskanie suwerenności przez Polskę.

Zobacz jak wspólnie z 4 000 000 uczniów z całej Polski śpiewaliśmy hymn!

Później przyszedł czas na przemówienia. Głos zabrał wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, reprezentant spółki Enea Operator Mateusz. Jako ostatni w tej części uroczystości przemówił prezes Instytutu Poznańskiego, Jan Zujewicz.

W końcu przyszedł czas na z dawna zapowiadane odsłonięcie wystawy o Powstańcach Wielkopolskich, którzy spoczęli na Powązkach wojskowych w Warszawie. Ich historie zostały przedstawione na 7 planszach, które odsłonili goście uroczystości i zwycięzcy konkursu „Żywe Powstanie”. Wystawa w holu Urzędu Wojewódzkiego będzie dostępna do zwiedzania do czwartku 14 listopada 2019 r.

Moment, na który czekali wszyscy uczniowie nastąpił o 11:30. W sali im. Witolda Celichowskiego rozdaliśmy nagrody wszystkim obecnym na uroczystości laureatom i wyróżnionym w konkursie „Żywe Powstanie”. Najpierw głos zabrali: Natalia Janikowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Projekt Poznań, Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, a następnie na scenę zostały zaproszone Julia Karcz oraz Martyna Lesińska – laureatki głównej nagrody w konkursie – lotu zwiadowczego nad ogarniętym Powstaniem Wielkopolskim Poznaniem. Wręczono także wyróżnienia czwórce uczniów: Wojciechowi Kwiecińskiemu (praca pisemna), Elizie Królak (praca plastyczna), Annie Stelmaszyk (praca plastyczna), Natalii Paluszkiewicz (praca pisemna).

Konkurs cieszył się niemałym zainteresowaniem wśród poznańskich mediach – w Urzędzie Wojewódzkim pojawili się dziennikarze Radia Emaus, Radia Poznań, portalu Tenpoznan.pl i TVP 3 Poznań.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.

Zobacz więcej