"Moja ojczyzna to nie dzień wczorajszy. Moja ojczyzna to jutro." Romain Rolland
fot.
Cele i założenia konkursu „Żywe Powstanie 2023”
105 lat radości z Wolności!
Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych prac dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego oraz jego popularyzacja oraz promocja wśród młodego pokolenia.
Przedmiotem konkursu jest stworzenie prac artystycznych nawiązujących do historii Powstania Wielkopolskiego. Konkurs jest jednym z nielicznych przedsięwzięć, które za cel przyjęły sobie promocje Powstania Wielkopolskiego między innymi poprzez kształtowanie umiejętności wzajemnej pracy w grupie, efektywnego wspierania się nowymi technologiami w dziedzinach humanistycznych. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu różnych dziedzin ukazuje Powstanie Wielkopolskie oczami młodego człowieka w nowoczesnym wydaniu. Inicjatorzy „Żywego Powstania” pragną by historia Powstania Wielkopolskiego stała się historią wszystkich Polaków. Dzięki temu kolejne pokolenia młodzieży wychowane zostaną w duchu pozytywizmu, pracy organicznej i niezłomnej walki o niepodległość zakończonej sukcesem. Ponadto konkurs ma na celu wzmacnianie twórczego i kreatywnego procesu edukacji oraz kształtowania młodzieży w duchu społecznego zaangażowania, otwartości oraz poszanowania historii. Nazwa „Żywe Powstanie” w oczywisty sposób nawiązuje do tych idei i wyraża ekspresyjność i kreatywność młodzieży, która obrazuje wydarzenia sprzed 105 lat i tworzy z nich ciągle żywe i ponadczasowe historie.
Zadania konkursowe mają na celu twórcze ukazanie postrzegania przez młodych ludzi uniwersalnych wartości a zarazem wzajemnych pasji.
Prace konkursowe mają ukazywać to co dla młodych Wielkopolan jest ważne i ponadczasowe. Konkurs ma charakter edukacyjny i jego celem jest inspirowanie i kreowanie młodych talentów, którzy w sposób niebanalny przedstawią i opowiedzą historię Powstania Wielkopolskie
Konkurs jest organizowany ze środków publicznych otrzymanych na ten od Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2023, – umowa nr 112 zawarta w dniu 28.07.2023 r.
dotacji od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz darowizny od Fundacji Zakłady Kórnickie.
Cel projektu
Bezpośredni: wyłonienie i nagrodzenie najlepszych prac w konkursie, kształtowanie umiejętności wzajemnej pracy w grupie, efektywne i pożyteczne posługiwanie się nowymi technologiami w dziedzinie humanistyki, łączenie i wykorzystywanie wiedzy z różnych dziedzin w sposób interdyscyplinarny. Pośredni: wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej i dziedzictwa kulturowego, popularyzacja wiedzy wśród młodzieży na temat Powstania Wielkopolskiego, edukacja historyczna a także promocja regionu i województwa wielkopolskiego.
Co należy zrobić aby wziąć udział w naszym konkursie?
Załączniki do pobrania:
Zapraszamy Was także do odwiedzin na naszym Facebooku, gdzie umieszczamy wszelkie aktualności!
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z koordynatorami konkursu:
1) Aleksandra Lipska, e-mail: aleksandra.lipska@poznanski.org, tel. 605 461 990.
2) Bartosz Antoniewicz, e-mail: bartosz.antoniewicz@poznanski.org, tel. 785 471 830.
Szanowni Państwo, pod poniższym linkiem prezentujemy wyniki konkursu „Żywe Powstanie 2023 – 105 lat radości z wolności!”
Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom i laureatom.