Projekty

Poznański Kongres Gospodarczy

Główną ideą tego przedsięwzięcia jest dyskusja o tym, co czeka Wielkopolskę oraz Polskę w wyniku nowych wyzwań gospodarczych oraz społecznych. Natomiast wartością dodaną stanowi wypracowanie rozwiązań jak potencjał Wielkopolski należy wykorzystać na rzecz rozwoju kraju.

Cele projektu

Promocja Wielkopolski jako dynamicznie rozwijającego się regionu, integracja środowisk politycznych, biznesowych, naukowych oraz organizacji pozarządowych, wypracowanie nowych rozwiązań w ramach nowych wyzwań gospodarczych i społecznych

Poznański Kongres Gospodarczy to pierwsze tak interdyscyplinarne wydarzenie w Wielkopolsce z szerokim spektrum debat, paneli i spotkań o charakterze biznesowym, ekonomicznym, administracyjnym, społecznym, samorządowym czy politycznym. Skierowany jest do wszystkich osób które są zainteresowane rozwojem regionu – polityków, samorządowców, przedsiębiorców, naukowców, społeczników, każdego mieszkańca Poznania oraz Wielkopolski.

Termin: 20 – 21 października 2022 r.

Miejsce: Stadion Poznań, ul. Bułgarska 17

Udział: Wstęp wolny (bezpłatny)

Rejestracja: Rozpocznie się w drugiej połowie września na stronie kongres.poznanski.org

Poznań i Wielkopolska od zawsze stanowiły centrum polskiej myśli o gospodarce i samorządności, uznając zasadę gospodarności jako niezbędnego elementu istnienia społeczeństwa czy struktur administracyjnych. Nawiązując do tego dziedzictwa, wybraliśmy Poznań jako doskonałe miejsce do stworzenia wydarzenia będącego regionalną przestrzenią debaty o społeczeństwie, gospodarce i przedsiębiorczości. Tak narodziła się koncepcja organizacji Poznańskiego Kongresu Gospodarczego, którego celem jest uczciwa rozmowa o tym, co czeka Wielkopolskę, Polskę i świat w kolejnych latach.

Z jakimi wyzwaniami: gospodarczymi, finansowymi, ekonomicznymi i społecznymi przyjdzie nam się zmierzyć? Jak wypracowane w naszym regionie standardy gospodarności, rozumienia odpowiedzialności za biznes i samorządności mogą stać się elementem kompasu, niezbędnego do nawigacji w zróżnicowanym świecie.

Poznański Kongres Gospodarczy powstał, aby wykorzystać potencjał Wielkopolski dla rozwoju całej Polski. To miejsce dyskusji, prezentacji osiągnięć oraz wymiany poglądów, wiedzy i doświadczeń. Kongres to także okazja do refleksji nad tym, co czeka nas w świecie uwarunkowanym efektami zerwanych łańcuchów dostaw, niepewności wynikającej ze skutków inwazji Rosji na Ukrainie, następstw pandemii COVID-19 czy zmian klimatycznych. Wielkopolska ma za zadanie mówić głośno o tym, jak mierzyć się z nową rzeczywistością. Nasza, kultywowana od pokoleń, regionalna tożsamość jest odpowiedzią na potrzebę odpowiedzialności nie tylko za rozwój gospodarki, ale i siebie, rodziny i państwa.

Podczas tych dwóch dni zostaną poruszone takie tematy jak:

  • wyzwania i możliwości, jakie pojawiają się przed polską polityką zagraniczną w aktualnej sytuacji międzynarodowej,
  • globalne łańcuchy dostaw – miejsce Polski na światowym rynku logistyki, przewagi konkurencyjne krajowych firm transportowych,
  • odbudowa gospodarki po kryzysie czyli co zrobić, żeby powrót na ścieżkę dynamicznego wzrostu był maksymalnie efektywny,
  • przemysł 4.0 – jak budować polską gospodarkę i jej konkurencyjność w oparciu o innowacyjne rozwiązania i rozwój sektora B+R,
  • klimat i ekologia – jak rozsądnie dbać o planetę, zapewniając zrównoważony rozwój wszystkich dziedzin życia,
  • najważniejsze problemy i wyzwania Polski, które społeczeństwo musi wspólnie pokonać,
  • istota społecznej odpowiedzialności ze strony biznesu.

Miejsce organizacji Poznańskiego Kongresu Gospodarczego 2022 to Stadion Poznań.

Jest to jeden z najnowocześniejszych i największych aren w sportowych w Polsce. Oprócz pełnienia funkcji miejsca rozgrywek sportowych, stadion może pochwalić się rozbudowaną infrastrukturą przestrzeni konferencyjnych, szkoleniowych czy restauracyjnych.

Fakty i liczby: otwarcie obiektu miało miejsce w 2010 roku. Stadion pomieści 42 837 kibiców na 7 kondygnacjach nadziemnych. Całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 250 000 tys. metrów kwadratowych z czego 10 000 tys. metrów kwadratowych to sama powierzchnia handlowa. Wymiary stadionu prezentują się następująco: 213,30 m długości, 220,27 szerokości oraz 56,16 wysokości. Całkowity koszt budowy obiektu oscylował w kwocie 747 mln zł.

Wydarzenie to jest finansowane przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.