Raport Centrum Analiz Instytutu Poznańskiego
30 grudnia 2022

Bezpieczna Wielkopolska i bezpieczny Poznań w perspektywie międzynarodowej wnioski z okresu wojny w Ukrainie

W Europie doszło do przewartościowania jeśli chodzi o myślenie o zagrożeniach związanych z wojną i szerzej odpornością społeczeństwa na kryzysy militarne. Zmiany te są oczywiście naturalną pochodną największego konfliktu zbrojnego na tym kontynencie od zakończenia II wojny światowej, a więc rosyjskiej napaści na Ukrainę w lutym 2022 r. Rakiety, bomby i pociski artyleryjskie spadające niemal codziennie na miasta i wsie ukraińskie zmusiły również wielu Wielkopolan do refleksji nad poziomem ich bezpieczeństwa regionalnego.

Przyjmując najczęściej bardzo emocjonalne postawy, odnoszące się do pytań chociażby o schrony i miejsca ukrycia. Przy czym, o wiele bardziej istotne staje się zbudowanie świadomości względem zrozumienia znaczenia roli i znaczenia Wielkopolski oraz Poznania w szerszym ujęciu bezpieczeństwa ogólnopolskiego. Jak również wyzwaniem jest dziś rozpoczęcie dyskusji jakie są bieżące i przyszłe wyzwania dla regionu. Albowiem tylko i wyłącznie świadomość społeczna, a nie (nawet najsilniejsze) emocje są w stanie systemowo wpłynąć na zmiany w przestrzeni bezpieczeństwa każdego Polaka, także tych mieszkających, pracujących czy uczących się w Wielkopolsce. Niniejsza analiza ma więc służyć rozwojowi debaty nad zrozumieniem przestrzeni, wyzwań i zagrożeń i mobilizować do przyjmowania odpowiedzialności za bezpieczeństwo przez każdego Polaka.

Serdecznie zapraszamy do lektury oraz udostępnienia naszego materiału, który powstał w ramach Centrum Analiz Instytutu Poznańskiego.

Dr Jacek Raubo

Analityk zajmujący się problematyką bezpieczeństwa i obronności, wykładowca akademicki specjalizujący się w zakresie bezpieczeństwa narodowego, komentator spraw międzynarodowych i z zakresu bezpieczeństwa oraz obronności obecny w polskich i zagranicznych mediach. W swojej pracy analitycznej specjalizuje się w kwestiach związanych przede wszystkim z: bezpieczeństwem militarnym współczesnych państw, rolą i znaczeniem współczesnych sojuszy milit... Zobacz więcej

Pozostałe raporty

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.

Zobacz więcej