Projekty

„Żywe Powstanie 2022

Miłość ojczyzny – o! to słońce świetne Dla serc, co dumne, sieroce, szlachetne, Całe się czystym miłościom oddadzą. Jako żurawie, co łańcuch prowadzą, Świetniejsze serca wylatują przodem; Umrą – ich duchy lecą przed narodem. Juliusz Słowacki, poemat pt. Wacław, fragment XXIX

fot.

Cele i założenia konkursu „Żywe Powstanie”

 

Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych prac dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego oraz jego popularyzacja oraz promocja wśród młodego pokolenia.

Przedmiotem konkursu jest stworzenie prac artystycznych nawiązujących do historii Powstania Wielkopolskiego. Konkurs jest jednym z nielicznych przedsięwzięć, które za cel przyjęły sobie promocje Powstania Wielkopolskiego między innymi poprzez kształtowanie umiejętności wzajemnej pracy w grupie, efektywnego wspierania się nowymi technologiami w dziedzinach humanistycznych. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu różnych dziedzin ukazuje Powstanie Wielkopolskie oczami młodego człowieka w nowoczesnym wydaniu. Inicjatorzy „Żywego Powstania” pragną by historia Powstania Wielkopolskiego stała się historią wszystkich Polaków. Dzięki temu kolejne pokolenia młodzieży wychowane zostaną w duchu pozytywizmu, pracy organicznej i niezłomnej walki o niepodległość zakończonej sukcesem. Ponadto konkurs ma na celu wzmacnianie twórczego i kreatywnego procesu edukacji oraz kształtowania młodzieży w duchu społecznego zaangażowania, otwartości oraz poszanowania historii. Nazwa „Żywe Powstanie” w oczywisty sposób nawiązuje do tych idei i wyraża ekspresyjność i kreatywność młodzieży, która obrazuje wydarzenia sprzed ponad 100 lat i tworzą z nich ciągle żywe i ponadczasowe historie.

Zadania konkursowe mają na celu twórcze ukazanie postrzegania przez młodych ludzi uniwersalnych wartości a zarazem wzajemnych pasji.

Prace konkursowe mają ukazywać to co dla młodych Wielkopolan jest ważne i ponadczasowe. Konkurs ma charakter edukacyjny i jego celem jest inspirowanie i kreowanie młodych talentów, którzy w sposób niebanalny przedstawią i opowiedzą historię Powstania Wielkopolskiego.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego  ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 oraz ze środków Fundacji Zakłady Kórnickie.

 

 

Cel projektu

Bezpośredni: wyłonienie i nagrodzenie najlepszych prac w konkursie, kształtowanie umiejętności wzajemnej pracy w grupie, efektywne i pożyteczne posługiwanie się nowymi technologiami w dziedzinie humanistyki, łączenie i wykorzystywanie wiedzy z różnych dziedzin w sposób interdyscyplinarny. Pośredni: wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej i dziedzictwa kulturowego, popularyzacja wiedzy wśród młodzieży na temat Powstania Wielkopolskiego, edukacja historyczna a także promocja regionu i województwa wielkopolskiego.

Co należy zrobić aby wziąć udział?

Wybrać jedną z kategorii:
1) plastyczną indywidualną –  jest ona dedykowana dla uczniów szkół podstawowych klas I-IV.
Opis: praca musi być wykonana w formie prezentacji kaligrafii, rysunku, obrazu, grafiki lub komiksu nawiązującego do historii Powstania Wielkopolskiego. Technika wykonania prac jest dowolna (z zastrzeżeniem, że będzie to technika płaska, tj. bez wypukłych elementów, umożliwiająca wykonanie skanu pracy konkursowej). Format pracy konkursowej A4 (297mm x 210mm)
2) artystyczno – literacką indywidualną – jest ona dedykowana dla uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) i szkół średnich.
OPIS: praca ma polegać na napisaniu wiersza albo tekstu piosenki nawiązującej do Powstania Wielkopolskiego we współczesnym ujęciu a następnie przedstawić w formie odczytu lub performensu artystycznego
(monodram, performance śpiewany /muzyczny / instrumentalny),
3) artystyczno – literacką grupową – jest ona również dedykowana dla uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) i szkół średnich.
OPIS: – praca polegająca na stworzeniu podcastu, relacji lub odtworzeniu sceny z Powstania Wielkopolskiego w formie muzyczno-teatralnej.
Opowiedzieć nam historię Powstania Wielkopolskiego swoimi słowami!
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 15 listopada 2022 r.
Prace należy przesyłać pocztą tradycyjną na adres:
▶️ Fundacja Instytut Poznański, ul. Młyńska 14,
61-730 Poznań
lub przesłać na adres
▶️instytut@poznanski.org.
Wyniki konkursu opublikujemy na stronie internetowej najpóźniej do dnia 11 Grudnia 2022 r.

Załączniki do pobrania:

  1. Regulamin konkursu „Żywe Powstanie 2022”,
  2. Formularz zgłoszeniowy,
  3. Informacje o konkursie.

Zapraszamy Was także do odwiedzin na naszym Facebooku.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z koordynatorami konkursu:
1) Aleksandra Lipska, e-mail: aleksandra.lipska@poznanski.org,
2) Bartosz Antoniewicz, e-mail: bartosz.antoniewicz@poznanski.org

W załączniku znajduje się lista zwycięzców i wyróżnionych tegorocznej edycji konkursu „Żywe Powstanie”

Wyniki konkursu „Żywe Powstanie 2022”

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

Organizatorzy

Zobacz także

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.

Zobacz więcej