Projekty

Żywe Powstanie 2021

"Hasło dziś rozbrzmiewa, hej za broń powstańcy! Prusak zdzierać chce sztandary, padają ofiary, hej za broń!" (fragment Marsylianki Wielkopolskiej, słowa: Stanisław Rybka, muzyka: Feliks Nowowiejski)

fot.

Cele i założenia konkursu

Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych prac dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego, a także jego popularyzacji oraz promocji młodych talentów.

Przedmiotem konkursu jest stworzenie prac artystycznych nawiązujących do historii Powstania Wielkopolskiego. Konkurs jest jednym z nielicznych przedsięwzięć, które za cel przyjęły sobie promocje Powstania Wielkopolskiego między innymi poprzez kształtowanie umiejętności wzajemnej pracy w grupie, efektywnego wspierania się nowymi technologiami w dziedzinach humanistycznych. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu różnych dziedzin ukazuje Powstanie Wielkopolskie oczami młodego człowieka w nowoczesnym wydaniu. Inicjatorzy „Żywego Powstania” pragną by historia Powstania Wielkopolskiego stała się historią wszystkich Polaków. Dzięki temu kolejne pokolenia młodzieży wychowane zostaną w duchu pozytywizmu, pracy organicznej i niezłomnej walki o niepodległość zakończonej sukcesem. Ponadto konkurs ma na celu wzmacnianie twórczego i kreatywnego procesu edukacji oraz kształtowania młodzieży w duchu społecznego zaangażowania, otwartości oraz poszanowania historii. Nazwa „Żywe Powstanie” w oczywisty sposób nawiązuje do tych idei i wyraża ekspresyjność i kreatywność młodzieży, która obrazuje wydarzenia sprzed ponad 100 lat i tworzą z nich ciągle żywe i ponadczasowe historie.

Zadania konkursowe mają na celu twórcze ukazanie postrzegania (przez młodych ludzi) uniwersalnych wartości a zarazem wzajemnych pasji. Prace konkursowe mają ukazywać to co dla młodych Wielkopolan jest ważne i ponadczasowe. Konkurs ma charakter edukacyjny i jego celem jest inspirowanie i kreowanie młodych talentów, którzy w sposób niebanalny przedstawią i opowiedzą historię Powstania Wielkopolskiego.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego oraz ze środków Fundacji Zakłady Kórnickie.

Cel projektu

Bezpośredni: wyłonienie i nagrodzenie najlepszych prac w konkursie, kształtowanie umiejętności wzajemnej pracy w grupie, efektywne i pożyteczne posługiwanie się nowymi technologiami w dziedzinie humanistyki, łączenie i wykorzystywanie wiedzy z różnych dziedzin w sposób interdyscyplinarny. Pośredni: wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej i dziedzictwa kulturowego, popularyzacja wiedzy wśród młodzieży na temat Powstania Wielkopolskiego, edukacja historyczna a także promocja regionu i województwa wielkopolskiego.

Co należy zrobić aby wziąć udział?

Wybrać jedną z kategorii:
1) Indywidualna – napisać wiersz albo tekst piosenki nawiązującej do Powstania Wielkopolskiego we współczesnym ujęciu a następnie przedstawić w formie odczytu lub performance artystyczny
(monodram, performance muzyczny / instrumentalny),
2) Grupowa – stworzyć podcast, relację lub odtworzyć scenę z Powstania Wielkopolskiego w formie muzyczno-teatralnej.
Opowiedzieć nam historię Powstania Wielkopolskiego swoimi słowami!
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 15 listopada 2021 r.
Prace należy przesyłać pocztą tradycyjną na adres:
▶️ ul. Młyńska 14, 61-730 Poznań
lub przesłać na adres
▶️instytut@poznanski.org.
Wyniki konkursu opublikujemy najpóźniej do dnia 12 Grudnia 2021 r.

Załączniki do pobrania:

  1. Regulamin konkursu
  2. Formularz zgłoszeniowy
  3. Informacja o konkursie

 

Zapraszamy Was także do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z koordynatorami konkursu:
1) Aleksandra Lipska, e-mail: aleksandra.lipska@poznanski.org
2) Bartosz Antoniewicz, e-mail: bartosz.antoniewicz@poznanski.org
3) Tomasz Olejnik, e-mail: tomasz.olejnik@poznanski.org

Drodzy uczniowie!
Zapraszamy Was do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach przygotowawczych, które odbędą w formule online w dniach:
1) 30.10.2021 r. – warsztaty muzyczno-teatralne
2) 06.11.2021 r. – warsztaty z komunikacji społecznej

Start o godz. 10.00

Poniżej formularz zgłoszeniowy
https://tiny.pl/99kbb

Projekt dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego oraz ze środków Fundacji Zakłady Kórnickie.

Laureaci konkursu „Żywe Powstanie 2021”

Lista laureatów i wyróżnionych

Gratulujemy!!!

Zobacz także

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.

Zobacz więcej