Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych prac dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego oraz jego popularyzacja oraz promocja wśród młodego pokolenia.
Bezpośredni: wyłonienie i nagrodzenie najlepszych prac w konkursie, kształtowanie umiejętności wzajemnej pracy w grupie, efektywne i pożyteczne posługiwanie się nowymi technologiami w dziedzinie humanistyki, łączenie i wykorzystywanie wiedzy z różnych dziedzin w sposób interdyscyplinarny.
Pośredni: wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej i dziedzictwa kulturowego, popularyzacja wiedzy wśród młodzieży na temat Powstania Wielkopolskiego, edukacja historyczna a także promocja regionu i województwa wielkopolskiego.
Przedmiotem konkursu jest stworzenie prac artystycznych nawiązujących do historii Powstania Wielkopolskiego. Konkurs jest jednym z nielicznych przedsięwzięć, które za cel przyjęły sobie promocje Powstania Wielkopolskiego między innymi poprzez kształtowanie umiejętności wzajemnej pracy w grupie, efektywnego wspierania się nowymi technologiami w dziedzinach humanistycznych. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu różnych dziedzin ukazuje Powstanie Wielkopolskie oczami młodego człowieka w nowoczesnym wydaniu. Inicjatorzy „Żywego Powstania” pragną by historia Powstania Wielkopolskiego stała się historią wszystkich Polaków. Dzięki temu kolejne pokolenia młodzieży wychowane zostaną w duchu pozytywizmu, pracy organicznej i niezłomnej walki o niepodległość zakończonej sukcesem. Ponadto konkurs ma na celu wzmacnianie twórczego i kreatywnego procesu edukacji oraz kształtowania młodzieży w duchu społecznego zaangażowania, otwartości oraz poszanowania historii. Nazwa „Żywe Powstanie” w oczywisty sposób nawiązuje do tych idei i wyraża ekspresyjność i kreatywność młodzieży, która obrazuje wydarzenia sprzed 105 lat i tworzy z nich ciągle żywe i ponadczasowe historie.
Zadania konkursowe mają na celu twórcze ukazanie postrzegania przez młodych ludzi uniwersalnych wartości a zarazem wzajemnych pasji.
Prace konkursowe mają ukazywać to co dla młodych Wielkopolan jest ważne i ponadczasowe. Konkurs ma charakter edukacyjny i jego celem jest inspirowanie i kreowanie młodych talentów, którzy w sposób niebanalny przedstawią i opowiedzą historię Powstania Wielkopolskie.
Konkurs jest organizowany ze środków publicznych otrzymanych na ten od Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2023, – umowa nr 112 zawarta w dniu 28.07.2023 r. dotacji od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz darowizny od Fundacji Zakłady Kórnickie.
Co należy zrobić aby wziąć udział?
Wybrać jedną z kategorii:
1. Plastyczną indywidualną – dedykowana dla uczniów szkół podstawowych klas I-IV.
Opis: praca musi być wykonana w formie prezentacji kaligrafii, rysunku, obrazu, grafiki lub komiksu nawiązującego do historii Powstania Wielkopolskiego. Technika wykonania prac jest dowolna (z zastrzeżeniem, że będzie to technika płaska, tj. bez wypukłych elementów, umożliwiająca wykonanie skanu pracy konkursowej). Format pracy konkursowej A4 (297mm x 210mm)
2. Artystyczno – literacką indywidualną – dedykowana dla uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) i szkół średnich.
Opis: praca ma polegać na napisaniu wiersza albo tekstu piosenki nawiązującej do Powstania Wielkopolskiego we współczesnym ujęciu a następnie przedstawić w formie odczytu lub performensu artystycznego (monodram, performance śpiewany /muzyczny / instrumentalny),
3. Artystyczno – literacką grupową – jest ona również dedykowana dla uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) i szkół średnich.
Opis: – praca polegająca na stworzeniu podcastu, teledysku, relacji lub odtworzeniu sceny z Powstania Wielkopolskiego w formie muzyczno-teatralnej.
Opowiedzieć nam historię Powstania Wielkopolskiego! Na Wasze zgłoszenia i prace czekamy do 12 listopada 2023 r.
Prace należy przesyłać pocztą tradycyjną na adres: Fundacja Instytut Poznański, ul. Młyńska 14, 61-730 Poznań lub przesłać na adres instytut@poznanski.org.
Wyniki konkursu opublikujemy na stronie internetowej najpóźniej do dnia 10 Grudnia 2023 r.
Załączniki do pobrania:
- Regulamin konkursu „Żywe Powstanie 2023”
- Formularz zgłoszeniowy
Zapraszamy Was także do odwiedzin na naszym Facebooku, gdzie umieszczamy wszelkie aktualności!
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z koordynatorami konkursu:
- Aleksandra Lipska, e-mail: aleksandra.lipska@poznanski.org, tel. 605 461 990.
- Bartosz Antoniewicz, e-mail: bartosz.antoniewicz@poznanski.org, tel. 785 471 830.
Szanowni Państwo, pod poniższym linkiem prezentujemy wyniki konkursu „Żywe Powstanie 2023 – 105 lat radości z wolności!”
Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom i laureatom.
Poniżej prezentujemy prace artystyczno-literackie, które zwyciężyły w tegorocznym konkursie „Żywe Powstanie 2023”
- Zofia Klimaszewska
kategoria artystyczno-literacka indywidualna (klasy V-VIII szkoły podstawowe)
Piosenka pt. „Dziewczynie zwycięskiego powstania”. - Dobrosława Wielgosz
kategoria artystyczno-literacka indywidualna (szkoły średnie)
Piosenka „Pieśń ukochanej powstańca” - Wojciech Szymoniak, Oliwia Górecka
kategoria artystyczno-literacka grupowa
(szkoły średnie)
„Wielkopolska Victoria”
- Hanna Przybecka, Jan Dąbrowski, Matylda Oborska, Konrad Zapór, Tobiasz Szymankiewicz
„Dzieci Powstania”
kategoria artystyczno-literacka indywidualna (klasy V-VIII szkoły podstawowe).