Właśnie dzisiaj rusza konkurs „Żywe Powstanie 2020!”. To już druga edycja przedsięwzięcia, w którym w zeszłym roku wzięło udział ponad 50 uczniów z kilkunastu szkół Wielkopolski.
Chcecie wcielić się w rolę dziennikarzy i opowiedzieć ciekawą historię o Powstaniu Wielkopolskim? A może macie bardziej artystyczne dusze i lepiej poruszacie się na deskach teatru niż przed kamerą? W którąkolwiek stronę „płyną” Wasze zainteresowania, wszystkie je możecie zaspokoić, biorąc udział w konkursie, który przygotowaliśmy specjalnie dla Was!
Dla kogo?
Do konkursu zapraszamy uczniów szkół średnich i szkół podstawowych (klasy IV-VIII). Przewidujemy 3 kategorie wiekowe:
- Klasy IV do VI szkół podstawowych.
- Klasy VII do VIII szkół podstawowych.
- Szkoły średnie.
Ważne! Konkurs ma charakter zespołowy – mogą w nim wziąć udział zespoły 3-5-osobowe. Nie ma możliwości indywidualnego udziału w konkursie.
Co należy zrobić?
Pracę konkursową możecie przygotować w ramach jednej z dwóch kategorii: dziennikarskiej lub artystycznej. i opowiedz historię Powstania Wielkopolskiego.
- Dziennikarska – o tematyce „Powstanie Wielkopolskie – wizytówka mojego miasta”. W tej kategorii możecie przygotować reportaż filmowy, gazetkę powstańczą lub prezentację multimedialną (wg określonych w regulaminie wskazówek).
- Artystyczna – o tematyce „Powstanie wiecznie żywe – ekranizacja losu bohaterów” – celem tej kategorii jest przygotowanie i odegranie sceny teatralnej nawiązującej do historii walki w Powstaniu Wielkopolskim (wg określonych w regulaminie wskazówek).
Co dalej?
Pracę konkursową razem z wypełnioną kartą zgłoszeniową najpóźniej do 15 listopada 2020 r.
Wyniki konkursu opublikujemy na stronie internetowej Instytutu (www.poznanski.org) najpóźniej do 30 listopada 2020. Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbędzie się w sobotę 5 grudnia 2020 r. – w 102. rocznicę organizacji Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu.
Pamiętajcie! Przed wysłaniem pracy konkursowej zapoznajcie się z regulaminem konkursu.
No i (nie) najważniejsze… Nagrody!
Dla zwycięzców przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody. W zeszłym roku dwie laureatki konkursu otrzymały bilet na lot powstańczy nad Poznaniem. W tym roku stawiamy zarówno na bardziej „przyziemne” nagrody, jak i takie, które pozwolą Wam rozwinąć skrzydła! Dlatego każdy zwycięski zespół w danej kategorii wiekowej i tematycznej (łącznie 6) otrzyma następujące nagrody:
- kamerka sportowa,
- udział w twórczych warsztatach (dziennikarskich dla kategorii „dziennikarska” oraz lekcji charakteryzacji i śpiewu dla kategorii „artystyczna”),
- nagrody rzeczowe w miarę możliwości Instytutu.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu (zarówno szkoły, jak i uczniów) z koordynatorami projektu:
- Aleksandra Lipska (605 461 990, aleksandra.lipska@poznanski.org),
- Bartosz Antoniewicz (785 471 830, bartosz.antoniewicz@poznanski.org).
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie projektu oraz na wydarzeniu na Facebooku. Zapraszamy!
Partnerami konkursu są:
- Stowarzyszenie Hello Polska,
- Stowarzyszenie Projekt Poznań,
- Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych.