Projekty

100 lat po wybuchu. Przywracamy pamięć i odnawiamy kwaterę Powstańców Wielkopolskich i Śląskich

Jesteśmy grupą poznaniaków, którzy mieszkają i pracują w Warszawie. Nasz sentyment i tęsknota za rodzinnym Poznaniem nie słabnie, więc chcemy zrobić coś dla naszego ukochanego miasta w szczególnym roku 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na wojskowych Powązkach w Warszawie znajduje się kwatera Powstańców Wielkopolskich i Śląskich, wybudowana w latach 70. ubiegłego wieku. Od około 40 lat nie była remontowana i dzisiaj powiedzieć o niej, że nie wygląda reprezentacyjnie – to powiedzieć za mało.

fot. Anna Sztymelska-Karczewska

Właśnie tymi słowami na początku 2019 roku – w setną rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu, rozpoczęliśmy zbiórkę funduszy na odnowienie kwatery Powstańców Wielkopolskich i Śląskich poprzedzając ją zdobyciem wszelkich niezbędnych zgód od konserwatora zabytków i zarządu cmentarza. W wyniku licznych kwest, spotkań z potencjalnymi fundatorami i wsparciem ze strony różnych Instytucji udało się zebrać ponad 30 tysięcy złotych, co pozwoliło na rozpoczęcie pierwszego etapu renowacji – czyli odnowienia głównego pomnika. Renowacja obelisku w centralnej części kwatery trwała kilka tygodni. Prace konserwatorskie poprowadziła dwójka doświadczonych konserwatorów: Anna Sztymelska-Karczewska i Bartosz Markowski, znani z przeprowadzenia renowacji na Cmentarzu Łyczakowskim, najstarszej nekropolii Lwowa. To jednak nie koniec pracy zespołu Instytutu Poznańskiego. Obecnie głównym celem jest renowacja, która obejmie odnowienie wszystkich nagrobków znajdujących się na terenie kwatery.

W ramach odnowy kwatery jako Instytut złożyliśmy także 138 wniosków o wpisanie nagrobków Powstańców Wielkopolskich i Śląskich do ewidencji Grobów Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość Polski, do Instytutu Pamięci Narodowej.

Cel projektu

Renowacja kwatery Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Kwatera została wybudowana w latach 70. ubiegłego wieku i przez ostatnie 40 lat nie była remontowana

Bez wsparcia by się nie udało

Renowacja kwatery nie mogłaby się odbyć bez pomocy:

  • stowarzyszenia Projekt Poznań,
  • Fundacji Lotos,
  • Sekretarza Stanu w MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęk,
  • Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919,
  • Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości,
  • Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań,
  • stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

 

Bardzo dziękujemy za wsparcie wszystkim mediom, które informowały o akcji odnawiania kwatery, a w sposób szczególny dziękujemy:

  • Radiu Poznań,
  • TVP3 Poznań,
  • Radiu Emaus,
  • Radiu Maryja,
  • dzieje.pl,
  • codziennypoznan.pl.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia 1919 roku wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. Traktat Wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Zobacz także

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu.

Zobacz więcej